
Fans van Duitse St. Pauli leggen miljoenen neer: kopen eigen stadion om de club in leven te houden
Duitsland is natuurlijk het land van heerlijke braadworst, extravagante dancescene en blijkbaar ook van de beste voetbalfans. Althans, als de fans van het Duitse Sankt Pauli representatief zijn voor de rest van het land. De achterban van St. Pauli, bestaande uit 21.000 hardcore fans, hielp hun club door 27 miljoen euro op te hoesten en het Millerntor-Stadion te kopen. Deze verhuren ze nu aan hun cluppie.
In plaats van toe te geven aan grote cryptomaatschappijen of casino’s gooiden ze het over een andere boeg. De club bood hun fans de kans om mede-eigenaar te worden van het Millerntor-Stadion, nabij de Reeperbahn in Hamburg. De locatie biedt plaats aan ongeveer 30.000 toeschouwers. Het stadion van St. Pauli is geliefd vanwege zijn rauwe karakter en trouwe achterban.
Een Duitse cultclub met een trouwe achterban
De huidige nummer 15 uit de Bundesliga opende project ‘Genossenschaft’ – wat vrij vertaald staat voor samenwerking – dat een groot succes is geworden. De punkcultuur-geïnspireerde aanhangers mogen zich nu deels eigenaar noemen van de linkse arbeidersclub uit Hamburg. Deze stap is op 31 maart afgerond en een overweldigend succes. De waarde van het stadion van Sankt Pauli is geschat op 60 miljoen euro, maar de club gaf de fans de kans om de meerderheid van de aandelen in handen te krijgen. Dat is nu gelukt.
Financiële boost voor St. Pauli
Tijdens het project is er voor 27 miljoen euro aan aandelen verkocht aan de achterban. Deze 27 miljoen euro is goed voor een meerderheidsbelang en zeggenschap over het stadion van de club. 21.000 fans kochten een aandeel van elk 850 euro, om het nu door te verhuren aan Sankt Pauli. Door een meerderheid van de aandelen van het stadion over te nemen, kan de club zijn financiële verplichtingen versneld afbouwen en investeren in nieuwe projecten’, aldus commercieel directeur Wilken Engelbracht.
Cadeautjes van St. Pauli voor de fans
Verder konden fans die deelnamen prijzen winnen. Zo was het mogelijk om een etentje te winnen met aanvoerder Jackson Irvine, vip-tickets voor wedstrijden of gesigneerde shirts. ”We staan versteld. En ongelooflijk dankbaar voor de betrokkenheid van onze community”, zegt voorzitter Oke Göttlich over de inzet van St. Pauli-fans.
Uniek in modern voetbal
Het financieringsmodel is niet alleen uniek in Duitsland, maar ook op het hoogste niveau in Europa. St. Pauli kan met de verkoop van het stadion aan de fans zijn schulden aflossen en investeren in zowel de infrastructuur als de sportieve toekomst van de club. Het succes van dit project onderstreept de sterke band tussen de club en haar supporters, en toont aan dat alternatieve financieringsmethoden levensvatbaar zijn in het moderne voetbal.
Ben jij een groot voetbalfan en op zoek naar een tripje? Bekijk dan de luidruchtigste voetbalstadions van de Champions League.